Welcome
Welcome to <strong>Interpreters and Conference Interpreting</strong>.

You are currently viewing our boards as a guest, which gives you limited access to view most discussions and access our other features. By joining our free community, you will have access to post topics, communicate privately with other members (PM), respond to polls, upload content, and access many other special features. Registration is fast, simple, and absolutely free, so please, <a href="/profile.php?mode=register">join our community today</a>!

conference interpreting in Poland - which university?

Schools which don't have their own forum (yet)

conference interpreting in Poland - which university?

Postby aleksandra_ola » Fri Jul 27, 2012 2:10 pm

Hello everyone,

I'm new to this forum and I've been wondering if anyone here could maybe help me? My language combinations is: Polish (A), English (B) and Spanish (C). I studied Spanish at undergraduate level and then I did MA in Tranlation and Interpreting. Now I would like do a course in conference interpreting and I can't decide which University in Poland would be the best to do it. Uniwersytet Warszawski is the only one that belongs to the EMCI network of universities, but is as twice as expensive as Uniwersytet Jagielonski in Krakow... Then there is UAM in Poznan as well... I've been wondering if there is anyone here who possibly did the course at any of the universities and could share the insider's view :) Any tips, opinions, suggestions? I'm really tempted to apply to Krakow, but I'm worried that the one in Warszawa might offer me better employment prospects, as it's part of EMCI.

Any help will be really appreciated! :)
aleksandra_ola

Re: conference interpreting in Poland - which university?

Postby ultrapiotr » Mon Aug 06, 2012 2:12 pm

Hej Ola,

ja ukończyłem podyplomówkę na UJ, uczęszczałem na zajęcia z PL A, EN B, IT B, ES C i koniec końców zaliczyłem egzamin końcowy z IT B. Prawdę mówiąc słyszałem, że różnica pomiędzy UJ i UW jest namacalna (także w tym, że na UJ chyba nie więcej niż 25% osób na roku zdało egzaminy końcowe), ale nie jestem w stanie tego zweryfikować. Wydaje mi się, że rok lub 2 lata nauki to i tak bardzo niewiele i niezależnie od tego jaką szkołę ukończysz, przez ładnych parę lat będziesz musiała i tak pracować nad sobą - czytać, ćwiczyć, podpatrywać starszych, itp. Ja studiowałem jak szalony z racji tego, iż dla mnie tłumaczenia ustne są czymś więcej, niż tylko zawodem, a i tak dopiero od roku (4 lata po UJ) wyczuwam zmiany na lepsze (nawet nie widzę. ale wyczuwam:)).

Daj znać jeśli mogę w czymś pomóc.

P.
ultrapiotr

Re: conference interpreting in Poland - which university?

Postby alteo » Sun May 26, 2013 1:40 am

Cześć Wam, a więc odkopuję stary temat :) Też się obecnie zastanawiam nad powyższym pytaniem. Tak właściwie to również myślę o programach poza Polską -- czy komuś się coś obiło o uszy na temat PL<>ENG, PL<>ESP na École Supérieure d’Interprètes et de Traducteurs (ESIT) lub Universidade de LIsboa? Pozdrawiam!
alteo

Return to Other schools